TERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową dziedziną fizjoterapii i zajmuje się głównie problemami dna miednicy oraz narządów miednicy mniejszej. Ta gałąź fizjoterapii służy przede wszystkim poprawie jakości życia i komfortu pacjenta.
Problemy związane ze sferą ginekologiczną i urologiczną mogą dotknąć każdej kobiety i każdego mężczyzny bez względu na wiek. Niestety pomimo wzrostu świadomości na temat funkcjonowania ludzkiego ciała, temat ten nadal pozostaje tematem tabu, a przecież istnieje wiele technik fizjoterapii uroginekologicznej, które są w stanie zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować powiązane dolegliwości. Zresztą czasem sama profilaktyka wystarcza do znacznej poprawy komfortu ćwiczącego.
Duży wpływ na zachodzenie negatywnych zmian w obrębie miednicy mniejszej, oprócz porodów (czy to drogami natury, czy poprzez cesarskie cięcie) mają także palenie tytoniu, nadwaga, brak ruchu oraz stosowanie nieprawidłowej diety.
Kiedy zatem warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Najczęstszą dysfunkcją w obrębie miednicy mniejszej jest nietrzymanie moczu. Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się jednak szerszym zakresem przypadłości, są to m.in. naglące parcia na pęcherz, obniżenia narządów rodnych, nietrzymanie gazów i stolca, bolesne miesiączki, bolesne współżycie, endometrioza, problemy z zajściem w ciążę czy dolegliwości po cesarskim cięciu, po porodzie naturalnym albo stany po operacjach uroginekologicznych. Należy zaznaczyć, że z tego rodzaju fizjoterapii korzystać z powodzeniem mogą także mężczyźni, których najczęściej dotyczy przerost gruczołu krokowego w tym nawracające stany zapalne, czy stany po operacjach urologicznych.
Należy wspomnieć, że fizjoterapia uroginekologiczna nie zajmuje się tylko okolicą miednicy, mięśniami Kegla, ale całym ciałem pacjenta. Poprzez przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej w całym ciele, jesteśmy w stanie zadziałać na normalizację funkcji narządów znajdujących się w obrębie miednicy mniejszej. W naszym ciele istnieje mnóstwo nieoczywistych połączeń. Na funkcjonowanie dna miednicy wpływa m.in. praca przepony oddechowej czy stawów skroniowo-żuchwowych.
Dzięki możliwościom fizjoterapii uroginekologicznej przyszłe mamy mogą lepiej przygotować się do samej ciąży, porodu i połogu, a regeneracja poporodowa przebiegnie u nich szybciej. Fizjoterapia także na bieżąco może ulżyć pacjentce przy wielu ciążowych dolegliwościach takich jak ból kręgosłupa, ból i rozejście spojenia łonowego, ból bioder i pachwin czy rozstęp mięśni prostych brzucha. Należy pamiętać, że nie tylko poród naturalny może mocno nadwyrężyć dno miednicy, ale także cesarskie cięcie nie pozwala się przed tym w pełni uchronić.
Jak więc przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Podstawą do rozpoczęcia pracy z pacjentem/pacjentką jest zebranie szerokiego wywiadu. Następnie fizjoterapeuta przeprowadza analizę postawy ciała, sposobu oddychania i pracy samego kręgosłupa. Po zbadaniu tych obszarów specjalista przechodzi do badania samego dna miednicy. Można do tego zaliczyć badanie per vaginam lub per rectum. Należy jednak pamiętać, że podczas takiej wizyty najbardziej liczy się komfort pacjenta i oczywiście fizjoterapeuta nigdy nie przystąpi do takiego rodzaju badania bez zgody pacjenta. Nie zawsze też takie badanie wewnętrzne jest konieczne, najczęściej wystarczy badanie od zewnątrz danej okolicy. Dopiero po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania, fizjoterapeuta przystępuje do samej terapii.
Najlepszy efekt terapeutyczny można osiągnąć poprzez połączenie odpowiednich technik stosowanych przez specjalistę w gabinecie oraz ćwiczeń, które pacjent dostaje od fizjoterapeuty do wykonywania w domu.
Pamiętajmy, że popuszczanie moczu w trakcie kichnięcia czy kaszlu, jak i reszta wyżej wymienionych dolegliwości nie musi być normą i można pozbyć się wielu dysfunkcji za pomocą fizjoterapii połączonej z prowadzeniem zdrowego stylu życia.