TWOJE CIAŁO W OBLICZU STRESU

TWOJE CIAŁO W OBLICZU STRESU

Stres – mechanizm i przeciwdziałanie

 

W momencie rozpoznania zagrożenia nasz organizm przestawia się na tryb gotowości do działania. Układ współczulny uruchamia rezerwy i zasoby konieczne do natychmiastowej reakcji, a adrenalina i hormony aktywują narządy oraz mięśnie w gotowości do walki lub ucieczki.  W takiej sytuacji wzrasta tętno, rośnie poziom cukru we krwi, w obliczu spodziewanego starcia wszystkie inne procesy i potrzeby schodzą na plan dalszy.

Gdzie leży problem? O ile taki mechanizm ukształtowany tysiące lat temu sprawdza się w przypadku dosłownego zagrożenia i pomaga stoczyć fizyczną walkę dosłownie na śmierć i życie z dzikim zwierzęciem, czy uciec przed zagrożeniem ze strony klęski żywiołowej, o tyle we współczesnym życiu taka reakcja organizmu jest przesadzona w stosunku do sytuacji z jakimi mamy do czynienia. W przeciwieństwie okresu, gdy populacja naszych przodków funkcjonowała jako łowcy-zbieracze, obecnie zaledwie ułamek procenta obecnych zagrożeń kończy się fizyczną walką, albo ucieczką. Uruchomione pod wpływem rozpoznania zagrożenia procesy fizjologiczne są dziś nieadekwatne do ryzyka, a brak możliwości rozładowania skumulowanego potencjału w realnym działaniu obciąża układ nerwowy i nadnercza.

Problem ten nie jest błahy. Stres i odziedziczona po przodkach reakcja na stres wpływają na nas codziennie. Niepokojące zjawisko społeczne to poza dyskomfortem ogromne obciążenie i rzeczywisty problem społeczny. Na podstawie raportu Multisport z ubiegłego roku, aż 28% czynnych zawodowo pracowników odczuwa „stres codziennie lub prawie codziennie”, a wolnych od stresu jest jedynie 10% pracowników. Połowa pracowników deklaruje, że przenosi problemu z pracy do domu, a 8% korzysta ze zwolnień lekarskich. Wśród osób obarczonych chronicznym stresem występują problemy z trawieniem, bezsenność, osłabienie układu odpornościowego, czy zaburzenia seksualne. W dłuższym okresie, w ostatecznym rozrachunku reakcja na stres staje się bardziej szkodliwa niż sam czynnik stresu.

Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych, naturalnych sposobów na usunięcie źródła stresu i zmniejszenie  reakcji organizmu na stres takich jak zmiana stylu życia, zmiana sposobu odżywiania, ćwiczenia praktyki uważności, a przede wszystkim ruch. Skoro nasz organizm został zaprogramowany na wysiłek fizyczny, jest to też najbardziej oczywista metoda obniżenia stresu. Jak wynika z badań, w chwili obecnej główną motywacją do ćwiczeń jest właśnie chęć wsparcia kondycji psychicznej.

 

Z osób które rozpoczęły systematyczne ćwiczenia, aż 87% potwierdza poprawę stanu emocjonalnego.

W Artemis świadomie pomagamy zneutralizować zagrożenia cywilizacyjne nie tylko wady postawy, ale i obciążenie psychiczne. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, czy kondycji.