Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak pomóc sobie w walce ze stresem?

Jednym z doskonałych sposobów jest odpowiednia dawka wysiłku fizycznego i taniec. W  fitness klubie możesz skorzystać z zajęć grupowych takich jak: Tabata, Facts, Aerobic, Step, Strong Body, Trx, Sztangi, czy zajęcia taneczne związane  z choreografią. Dlaczego pomaga? Podczas wysiłku fizycznego przestajesz obsesyjnie myśleć o dręczących problemach. Wysiłek fizyczny likwiduje napięcia, dotlenia organizm, zwłaszcza mózg. Poprawia się krążenie i przepływ płynów ustrojowych. Reguluje się praca układu hormonalnego. Wydzielają się hormony szczęścia endorfiny.

Przychodząc do Akademii Zdrowych Nawyków możesz wybrać również zajęcia o mniej intensywnym charakterze, bądź też formy mentalne. Joga, zajęcia Body Art., Szkoła Kręgosłupa, Streczing czy inne formy prozdrowotne.

Na zajęciach o małej intensywności skupiasz się  na ustawieniu poszczególnych elementów ciała we właściwej pozycji, oraz na jakości i płynności ruchu. Cała uwaga skoncentrowana jest na odkrywaniu własnego ciała w określonym obszarze i kierowaniu oddechem. Poznajesz swoje ciało i rozwijasz. Uczysz się rozumieć co się dzieje w tobie oraz rozpoznawać jakość własnego ruchu. Uczysz się odczuwać poszczególne obszary i budzisz w nich świadomość. Budujesz świadomość i wyczuwasz jaki ruch jest dla ciebie wskazany, a który wpływa na  przeciążająco i  prowokuje ból. Szukasz ruchu właściwego dla twojej kondycji psychofizycznej.

Już po kilku zajęciach możesz zauważyć że to co było niemożliwe staje się przyjemne i proste do wykonania. Inaczej się poruszasz, a dzięki temu inaczej wyrażasz poprzez ciało emocje. Inaczej myślisz, reagujesz i funkcjonujesz. Pojawia się elastyczność, swoboda i gracja w ruchu. Zmienia się ciało, zmieniasz się ty.

Kiedy kierujesz umysł na poszczególne miejsca w ciele uciekasz od gonitwy z myślami, od przeżywania złych emocji. Zapominasz o trudach dnia codziennego, dręczących myślach i niepowodzeniach. Znika lęk, strach i obawa przed niepowodzeniami. Nabierasz dystansu do trudnych sytuacji. Potrafisz stawić czoła w trudnych sytuacjach życiowych.

Jak się to dzieje?

Wykonując proste polecenia instruktora, powtarzasz i utrwalasz nowe, lepsze wzorce ruchowe. Zmieniasz jakość ruchu, dążysz do perfekcji. Uaktywniasz nowe połączenia nerwowo mięśniowe. Zmieniasz swoje możliwości. Na zajęciach instruktor motywuje Cię do wykonywania coraz lepszych i bardziej precyzyjnych ruchów. Uświadamiasz sobie że masz możliwość wpływania na swoje ciało i samopoczucie. Likwidujesz swoje ograniczenia nie tylko fizyczne. Stajesz się silniejszy i pewny siebie

Instruktor na zajęciach pomaga, podpowiada  wskazuje mocne i słabe strony w ciele. Chwali, wskazuje na twoje atuty i motywuje do pokonywania barier i ograniczeń. Wszystko odbywa się w grupie osób współuczestniczących w treningu. Zajęcia są wykonywane w wolnym tempie i małej intensywności stają się zajęciami terapeutycznymi  nie tylko dla ciała, przede wszystkim dla umysłu. Wzmacnia się poczucie własnej wartości, jest siła, chęć do pracy nad sobą i pokonywania własnych słabości. Rolą instruktora jest pomóc Ci uwierzyć w twoje możliwości, dawać wskazówki, chwalić, wskazywać i podkreślać drobne osiągnięcia. Twój trener staje się również terapeutą.

Przykładowe ćwiczenia z komentarzem.

Oddech – koncentracja na swoim oddechu, odsuń myśli kłębiące się po głowie. Poczuj jak oddech rozpływa się po ciele. Poczuj jak unosi się klatka piersiowa przy wdechu, jak opada przy wydechu. Z kolejnym oddechem popłyń tam gdzie czujesz jeszcze dużo napięcia i spróbuj rozluźnić tą część.

Skup się na palcach stopy i powoli przesuwaj wzrok wzdłuż nogi aż do miednicy. Rejestruj wszystkie wrażenia i kieruj wdechy i wydechy w stronę „skanowanego” obszaru.
Zrób to samo z każdą częścią ciała, od stóp aż po czubek głowy.

Tydzień liczy 168 godzin, aby osiągnąć dobrą formę wystarczy nam 2–3 godziny treningu. Czy warto je wygospodarować? Tak zyskasz zyskasz pozytywną energię i świetną formę psychofizyczną.