ZADBAJ O SWOJE STAWY – CZYLI TERAPIA BARKU I BIODRA W ARTEMIS

ZADBAJ O SWOJE STAWY – CZYLI TERAPIA BARKU I BIODRA W ARTEMIS

Zadbaj o swoje stawy… czyli Terapia Biodra i Terapia Barku

 

Zaburzenia w obrębie stawów biodrowych, jak i barkowych często wynikają z dolegliwości odkręgosłupowych. Na co dzień jednak nie uświadamiamy sobie tego zjawiska. Ból barku czy biodra odczuwamy miejscowo, bez odniesienia do ciała jako całości. A to właśnie zakłócenia na linii – głowa i tułów są istotne w odruchach układu mięśniowo-nerwowego. Możesz nauczyć się go stymulować systematycznymi ćwiczeniami fizycznymi. To właśnie wyważony, skoncentrowany trening, a nie siła czy wytrzymałość, przynosi efekt. Zadbaj więc o to, aby ruch nie był dodatkiem do twojego życia, ale samym życiem. Bo nie wystarczy żyć długo. Trzeba żyć w jak najlepszym zdrowiu!

Akademia Zdrowych Nawyków wpisuje się w profilaktykę przeciwdziałania zaburzeniom i usprawniania funkcji tych narządów na zajęciach: Terapia barku (czw.-8.30  ; oraz Terapia biodra (wt.- 8.30 ). Przekonaj się, jak możesz ćwiczyć te obszary twojego ciała.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, mięśnie biodra i barku stają się bardziej elastyczne, mniej podatne na kontuzje i – co ważne – odprężone. Poprawia się ruchomość wszystkich stawów i zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ważna w fizjoterapii jest świadomość ruchów swojego ciała. Uczysz się je rozpoznawać, a w efekcie korygujesz złą postawę. Trening rekreacyjny pełni kluczową rolę w nabywaniu ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej. Pojawiają się objawy spoczynku, równowagi, organizm przestawia się na tory bardziej oszczędnej gospodarki metabolicznej.

Taki wysiłek jest bardzo pożądany, bo dolegliwości w obrębie barku jest wiele. Ten duży staw, nie mający dobrego osadzenia, jest jednym z miejsc najbardziej narażonych na urazy. Na co dzień  nadmiernie eksploatowany, pracuje w zasadzie bezustannie. Jest on aktywny przy każdej niemal czynności. Z zaburzeń w rejonie szyjno-barkowym wynikają choroby kończyn górnych, głowy i tułowia. Sam ból najczęściej jest rezultatem urazów, dyskopatii, zmian zapalnych, zwyrodnieniowych, a nawet stresu (sztywne, ściśnięte mięsnie dociskają do siebie powierzchnie stawów i utrudniają poruszanie ręką). Wiele osób lekceważy te dolegliwości. Jednakże odpowiednie ćwiczenia mogą zredukować, a nawet zniwelować ból. Nie tylko możesz poprawić sprawność i ruchomość barku, ale także siłę mięśni i stabilizację. W nieużywanym stawie powstaje stan zapalny, a dalsze unikanie ruchu grozi powstaniem przykurczu. Dlatego jeśli większą część dnia przebywasz w pozycji siedzącej, odczuwasz nadmierne napięcie szyi i ramion, masz bóle głowy i karku, jesteś zestresowany – przyjdź na trening. Nauczysz się tu relaksacji, automobilizacji głowy i obręczy barkowej.

Podobnie rzecz ma się ze stawami biodrowymi. Są one ściśle związane z układem kręgosłupowo-miedniczym. Niesprawne biodro przyczynia się do problemów z poruszaniem. Jest ono podatne na przeciążenia, dlatego wszelkie nieprawidłowości (te wrodzone, jak i nabyte) skutkują powstawaniem zwyrodnień. Towarzyszą im bóle. Początkowo małe, z upływem lat rosną. Bez przesady można powiedzieć, że – chory staw biodrowy, to chory człowiek. Zaburzenia w tym obszarze mogą powodować inne dysfunkcje (stopy, podudzia, kolana, uda, biodra, krzyża, lędźwi, a nawet migreny). Przeciwdziałaj temu na zajęciach. Ćwiczenia i rozciąganie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, bo to biodra stanowią o prawidłowej pracy nóg czy kręgosłupa. Mięśnie te muszą być mocne, aby stabilizować pozostałe narządy (kolano, kostkę, stopę). Trening przeznaczony jest dla osób przebywających długo w pozycji siedzącej, z bólem stawu biodrowego lub odcinka lędźwiowego, a także dla biegaczy. Uczysz się tu prawidłowego obciążania kończyn dolnych, wzmacniasz i napinasz mięśnie.

Brak ruchu jest wciąż jednym z najważniejszych czynników ryzyka występowania bólu. Wiele badań wskazuje na stosowanie konkretnych programów treningowych – zapobiegającym schorzeniom i pomagających przy już istniejących problemach. Przy czym chodzi o aktywność w sensie rekreacyjnym, a nie wyczynowym. Wywiera ona korzystne zmiany psychologiczne – zmniejsza napięcie psychiczne. Wykazuje działanie antydepresyjne w stopniu porównywalnym lub większym niż inne formy psychoterapii. W dolegliwościach odkręgosłupowych przewlekły stres ma mocno destrukcyjny wpływ. Długotrwale napięte mięśnie w pewnym momencie po prostu strajkują i pojawia się ból. Można go leczyć, stosując różne terapie. Jednak rzecz w tym, by nie trzeba było tego robić. Zamiast korzystać z pomocy ortopedy czy neurologa – wylecz się sam. Dzięki ćwiczeniom twoje mięśnie staną się bardziej elastyczne, mniej podatne na kontuzje i przede wszystkim – odprężone. Specjalnie ułożony zestaw ćwiczeń poprawi ruchomość wszystkich stawów i zmniejszy dolegliwości bólowe kręgosłupa, jak i całego ciała. Pamiętaj, że ruch może zastąpić każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu!