Image Alt

Pilates

Proste ćwiczenia połączone w formie sekwencji, podczas których najistotniejszy jest oddech.

Pilates

Co to jest pilates?
Pilates to system ćwiczeń łączący w sobie elementy jogi, tai-chi, baletu oraz gimnastyki. Powstał w latach 20. XX wieku dzięki amerykańskiemu trenerowi niemieckiego pochodzenia, Josephowi Pilatesowi. Opracował on ją na własny użytek, cierpiał bowiem na krzywicę, połączoną między innymi z bólami pleców. Początkowo technikę tę wykorzystywano przede wszystkim do rehabilitacji tancerzy baletowych i przywracania im sprawności po rozmaitych kontuzjach. Instruktorzy fitness zainteresowali się pilatesem dopiero w latach 90. XX wieku. Ćwiczenia pilatesu nie są jednak szczególnie dynamiczne, a wiele z nich są w stanie bez trudu wykonać osoby zupełnie początkujące. Taki typ aktywności zalecany jest również osobom mającym przeciwwskazania do wykonywania innych aktywności fizycznych. Pilates oparty jest w dużej mierze na ćwiczeniach izometrycznych, polegających na napinaniu mięśni przez określony czas. Trening powinien być przeprowadzany bardzo dokładnie. Tylko dzięki temu można osiągnąć optymalne efekty.
Efekty pilatesu to przede wszystkim wysmuklenie ciała i poprawa samopoczucia. Lepszy nastrój, a niekiedy także wewnętrzne wyciszenie, można poczuć już po pierwszych zajęciach. Na te wpływające na figurę trzeba czasem poczekać około miesiąca. Jedną z ogromnych zalet pilatesu jest między innymi uruchamianie i wzmacnianie mięśni głębokich. Dzięki temu można w skuteczny sposób poprawić postawę i pozytywnie wpłynąć na sposób poruszania, dodając mu lekkości i sprężystości. Niewiele innych typów treningu wpływa tak dobrze na wzmocnienie tych grup mięśniowych, dzięki czemu pilates będzie doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń siłowych.
Wiele ćwiczeń pilatesu doskonale wpływa również na kręgosłup, między innymi dzięki wzmacnianiu znajdujących się przy nim mięśni. Z tego względu treningi takie zalecane są często osobom skarżącym się na bóle pleców.
Pilates pozwala również skutecznie wyrzeźbić mięśnie, w tym osiągnąć efekt płaskiego brzucha czy ładnie zaokrąglonych pośladków. Działa on również wyszczuplająco, jednak z pewnością w mniejszym stopniu niż ćwiczenia cardio czy aerobowe, dlatego w treningu odchudzającym warto wprowadzić oba typy aktywności. Pilates pozwala również rozciągnąć mięśnie, co wpływa na smukły wygląd ciała. Uczy także prawidłowego oddychania. Sprawdzi się również u osób ze sporą nadwagę, które nie mogą przeprowadzać bardziej forsownego treningu.

Trenerzy

Instruktor

Event Hours(2)

 • Środa

  17.00 - 17.55

  Pilates
  Elżbieta Duchalska

 • Sobota

  10.00 - 10.55

  Pilates
  Dorota Wieczorek