F.A.C.T.S FUNCTIONAL AND CAREFUL TRAINING

F.A.C.T.S FUNCTIONAL AND CAREFUL TRAINING

„Jeśli trenujemy mięśnie, zapominamy o wzorcach ruchowych, ale jeśli trenujemy wzorce ruchowe, nigdy nie zapomnimy o mięśniach”.

 

F.A.C.T.S. FUNCTIONAL AND CAREFUL TRAINING – Intensywny trening Interwałowy z użyciem ciężaru własnego ciała

 

Jeśli miałabym jednym zdaniem opisać czym jest F.A.C.T.S. powiedziałabym, że to forma treningu, w której nie istnieją “zwykłe” ćwiczenia, a poniekąd forma zabawy formą, ruchem. Mówiąc inaczej, w F.A.C.T.S. traktujemy ciało holistycznie, jako jedność, nie jako wyizolowane grupy mięśni, które trzeba wytrenować, a komponenty naszego ciała takie jak tkanka łączna, mięśnie, układ krążenia czy motoryka nigdy nie są traktowane oddzielnie.

Co wyróżnia te zajęcia od innych? W sumie, można powiedzieć, że wszystko. Bazą naszego treningu są funkcjonalność każdego z ćwiczeń (F.A.C.T.S. jest treningiem funkcjonalnym). Jest to integralny trening z obciążeniem własnego ciała, którego głównym zadaniem jest poprawienie formy i funkcji. Pracując na bazie wzorców ruchowych i w określonym dla tego treningu systemie gwarantuję maksymalnie efektywny trening zarówno na poziomie fizycznym jak i mentalnym. Czy się zmęczysz? Jasne, że tak! Jednak to jak bardzo, zależy od Ciebie. Innym aspektem pracy w tym systemie treningowym jest praca nad stabilizacją, mobilnością i balansem, które dla niektórych, zwłaszcza nowych uczestników, bywają najtrudniejszą częścią zajęć. Jednak z czasem każdy zauważa wyraźną poprawę, a ćwiczenia nie sprawiają już takiej trudności.

Założę, że Ty, drogi Czytelniku/Czytelniczko domyślasz się, że teraz powiem, że ten właśnie trening jest dla każdego, szybko wyjaśnię dlaczego tak właśnie jest. Po pierwsze i najważniejsze, każde ćwiczenie wszyscy wykonujemy na trzech poziomach trudności, jeśli jednak poczujesz, że poziom najtrudniejszy faktycznie jest dla Ciebie za trudny, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokończyć na łatwiejszym poziomie, który już znasz. To też trening, dzięki któremu szybko zobaczysz efekt swojej pracy. Nie jest to zwykły trening, to proces. Cały program treningowy powtarzamy przez 5-6 tygodni (ćwicząc raz w tygodniu), dzięki czemu zobaczysz jak Twoje ciała adaptuje się do nowych ruchów. To, co podczas pierwszych zajęć wydaje się trudne, po tych kilku zajęciach wykonuje się już z czystą przyjemnością.

“Trening funkcjonalny nie jest zdefiniowanym treningiem. Jest to coś, co sprawia, że człowiek staje się bardziej funkcjonalny”

Gray Cook

W zasadzie opis tych zajęć powinnam była zacząć od opowiedzenia czy jest  trening funkcjonalny. Jak można się domyślić jego zadaniem jest poprawa funkcjonalności człowieka. Funkcjonalność rozumiem tu jako sensowność – funkcjonalny = sensowny. Podstawową funkcją naszego ciała jest sprostanie wymaganiom dnia codziennego, spełnianie podstawowych zadań. Jeśli choćby spojrzymy na to jak się poruszamy, dojdziemy do wniosku, że nawet przy najmniejszym ruchu używamy wielu mięśni, tak też podchodzimy do treningu. Nie mamy tutaj ćwiczeń izolowanych, chcemy, by każdy ruch pobudzał jak najwięcej mięśni i innych struktur w ciele. Nasze ciało jest jak orkiestra – tu nikt nie gra sam dla siebie, dobrze zabrzmi tylko wtedy, gdy każdy z zagra ten sam utwór, a za czyste brzmienie opowiadał będzie dyrygent, czyli nasz centralny układ nerwowy. Tak, to nie jest tylko “zrobienie przysiadu”.

Doskonałym uzupełnieniem treningu F.A.C.T.S. są zajęcia odbywające się zaraz po nich czyli Rozluźnianie powięziowe. Pamiętajmy, że trening i regeneracja są ze sobą nierozerwalnie połączone. Połączenie tych dwóch dziedzin daje nam sprawność i zdrowie. Jednak nie są o zajęcia wyłącznie dla uczestników tych poprzednich Rozluźnianie powięziowe to połączenie rolowania czyli automasażu z głębokim rozciąganiem powięziowym. Pracujemy tutaj nad mobilnością naszych stawów, rozluźniamy i rozciągamy całe ciało, tkanki, nie tylko mięśnie. Ćwiczenia te zdecydowanie poprawiają wydajność, przynoszą ulgę i relaksują. Można traktować je jako uzupełnienie lub jako osobną jednostkę treningową.

 

Na zajęcia zapraszam w każdy wtorek o godzinie 19:15 – F.A.C.T.S. FUNCTIONAL AND CAREFUL TRAINING  oraz 20:15 – Rozluźnianie powięziowe