TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE – CZYLI JAK NA NOWO NAUCZYĆ SIĘ RUCHU SWOJEGO CIAŁA

TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE – CZYLI JAK NA NOWO NAUCZYĆ SIĘ RUCHU SWOJEGO CIAŁA

Tańczyć każdy może… czyli jak na nowo nauczyć się ruchów swojego ciała

 

 

 

Paulo Coelho powiedział – „O tańcu nie da się pisać […] taniec trzeba tańczyć”. Utożsamiany z wolnością, zmysłowością czy sztuką – taniec pozwala całkowicie zatracić się w sobie. Wywołuje  radość i uwalnia emocje, które są w tobie głęboko ukryte. Kiedy tańczysz w ciele krąży energia, a serce bije szybciej. Wyrzucasz z siebie całą sztywność i ograniczenia. Jego zbawienny wpływ docenili nie tylko lekarze i fizjoterapeuci, ale również psychologowie. Taniec pozwala czuć się dobrze z samym sobą i być świadomym swoich możliwości. Ten rodzaj aktywności jest skutecznym sposobem na stres i depresję. Taniec to swoista praca z ciałem. Ono wie, jak się spinać i znieruchomieć, ale też wie, jak się rozluźnić i wrócić do równowagi.

Dlaczego jesteśmy tacy sztywni i zablokowani?

Dzieci bez problemu wykonują większość ćwiczeń, które dla nas, dorosłych stanowią barierę. Wraz z wiekiem nabywamy sporo wzorców blokad. W ciało wchodzą napięcia. Przyswajamy różne formy zachowania. Czegoś nam nie wolno, nie wypada… Przestajemy się płynnie poruszać, zatrzymujemy się w bezruchu. Spinamy się. Ale zablokowane emocje nie znikają. Zostają w ciele. Uwidaczniają się w napięciach mięśniowych, oddychaniu, postawie ciała. Nosisz w sobie różne bolesne stany i cierpienia, które usztywniają cię i blokują przepływ uczuć. Stałe powtarzanie tych dysfunkcyjnych wzorców może prowadzić do przeciążenia stawów i mięśni, powodować ból, wady postawy, zwyrodnienia i choroby.

Bądź świadomy swoich nawyków ruchowych i naucz ich się na nowo. Poczuj swoje możliwości ruchowe związane z konkretnymi mięśniami czy stawami. Pomogą ci w tym zajęcia salsy w parach i solo w Akademii Zdrowych Nawyków prowadzone przez Ewę, Dorotę i Łukasza. Polecamy również zajęcia Izolacje wspomagające rozwój ciała przyszłego tancerza.

Tańce latynoamerykańskie to dynamiczne rytmy o wyrazistej muzyce. Salsę można tańczyć solo lub w parze. Zachwyca różnorodnością kroków i swobodą stylu. Z wyjątkiem kilku podstawowych kroków, można ją improwizować. Istnieje kilka jej odmian, ich cechą wspólną jest płynne łączenie ruchów bioder z ruchami ciała. W tych tańcach ważna jest izolacja – odizolowanie od siebie poszczególnych partii ciała. Energetyczne ruchy w tańcu eksponują każdy mięsień i dobrze wykonany krok. Ponoć mieszkańcy Ameryki Południowej i krajów hiszpańskojęzycznych mają salsę we krwi. My musimy ją wytrenować – otworzyć się na swobodę ruchu. Nauczenie się podstawowych kroków nie jest trudne. Słuchając latynoskich utworów, nogi same zaczynają tańczyć. Więcej czasu potrzeba na techniki prowadzenia i łączenia figur.

Co daje salsa?

Tańcząc salsę sprawiasz, że ciało staje się przyjemnie rozluźnione i elastyczne. Nie tylko pracujesz nad smuklejszą sylwetką, ale także nabywasz lekkości ruchu. Salsa niweluje stres w organizmie i dodaje pewności siebie. Sprawia, że czujesz się dobrze w swoim ciele. Ta przyjemna forma ruchu skutecznie podnosi twoją sprawność i rzeźbi sylwetkę. Mięśnie całego ciała – a szczególnie ud, ramion i brzucha – stają się mocne. Talia optycznie się zwęża. Organizm wydala toksyny.

Jeśli nie czujesz w sobie gorących rytmów wybierz Balet lub Brodway Jazz (w spokojniejszym klimacie) w wykonaniu Mileny Brzychcy). Broadway jazz wywodzi się z amerykańskiego tańca scenicznego i estradowego. Jest bardzo ekspresyjny, odzwierciedla mnóstwo emocji – od euforycznej radości do delikatnej melancholii. Ta bogata melodycznie i rytmicznie forma nawiązuje do wielu rodzajów technik tańca (jazzowego, rewiowego…). Na zajęciach uczysz się charakterystycznych kroków, ruchów ciała i kombinacji, po to, aby je połączyć w krótką choreografię. To świetna zabawa, która sprawia, że czujesz się jak bohaterka musicalu z nowojorskiego Broadway’u.

Taniec rozwija rytmikę i dynamikę ciała, uwalnia napięcia. Działa jak lustro – pozwala na ekspresję emocji – tak pozytywnych, jak i negatywnych. To trening odczuwania i relaksacji. Tańcząc wpływasz na swoją aktywność nerwowo-mięśniową i uczysz się ją kontrolować. To twoja świadomość. Nauczanie się jej jest ważnym aspektem nadającym życiu inną jakość. Żyjemy w takim pędzie, że wszystko robimy automatycznie. Sporo czynników negatywnie wpływa na nasze zdrowie – „szybkie” jedzenie, zanieczyszczone powietrze, wszechobecne systemy informatyczne. Dlatego musisz na nowo uruchomić mechanizmy ochraniające samego siebie. Pozbądź się wszystkiego, co zebrałeś jako wiedzę o sobie. Naucz się na nowo używania każdej części twojego organizmu. Twoje ciało i umysł działają razem i wzajemnie się przenikają. Nie zawierają osobnego zestawu chorób. Obecnie trudno jest osiągnąć dorosły wiek z prawidłowo funkcjonującym układem nerwowym. Większość ludzi żyje w stanie nieustannego stresu i dlatego nadmiernie go stymuluje. Odpowiada on za napięcia mięśni, a te z kolei przekształcają się w ruch. Emocjonalne odczucia nie dzieją się tylko w umyśle. Uwidaczniają się w ciele. Wszelkie blokady sprawiają, że zatracamy naturalną zdolność bycia w kontakcie ze swoim ciałem. Życie w stresie często odcina nas od niego – bo tak pozornie jest prościej.

Wejdź w dialog z własnym ciałem. Naucz się być tu i teraz. Zacznij się ruszać i weź odpowiedzialność za swoje życie. Taniec pomoże ci się zrelaksować i poprawić kondycję – tak fizyczną, jak i psychiczną. Uwierz w siebie, w swoje możliwości. Uwierz, że także ty możesz tańczyć!