TRENING SENSOMOTORYCZNY

TRENING SENSOMOTORYCZNY

Trening sensomotoryczny. Nowość w Akademii Zdrowych Nawyków.

Sposób w jaki żyjemy i funkcjonujemy spowodował że nasze ciało dostosowuje się do pozycji w których większość dnia przebywamy. Żyjemy w erze wysokich technologii. Coraz mniej osób wykonuje pracę fizyczną. Większość mało skomplikowanych czynności dnia codziennego została zautomatyzowana. Pozycja naszego ciała przybiera niekorzystne zmiany z powodu długotrwałej pozycji siedzącej, oraz braku ruchu. Efektem jest nasza niestabilna lub wadliwa postura i mało wydolny organizm. Nasze mięśnie przestają pracować w poprawny sposób. Efekty? Coraz mniej dorosłych i dzieci potrafi wykonać poprawny przysiad, skłon, skręt, czy zwykły podskok. Nie wynika to tylko z braku umiejętności, czy chęci, ale z powstałego dysbalansu mięśniowego powodującego dysfunkcje narządu ruchu i gorzej funkcjonujące organy wewnętrzne.

Jak wpłynąć na prawidłową pracę mięśniową i uzyskać balans mięśniowy?

Akademia Zdrowych Nawyków proponuje nowy prozdrowotny program o tajemniczej nazwie trening sensomotoryczny. Zamierzeniem treningu sensomotorycznego będzie aktywacja i wywołanie zmian w układzie mięśniowym oraz torowanie impulsów nerwowych do struktur, które powinny być zaangażowane podczas ruchu. Celem treningu nie jest utrata wagi czy wyrzeźbienie ciała. To bardziej korekta wzorców ruchowych. Trening nakierowany jest na pozbycie się niekorzystnych kompensacji wytworzonych w ciele i przywrócenie do pracy nieczynnych struktur. Stopniowo jest przywracana równowaga w obszarze zaburzenia poprzez przywrócenie balansu mięśniowego w stawach, oraz przywrócenie osi pionowej ciała. W warunkach fizjologicznych wyprostowana sylwetka utrzymywana jest przez równomierne napięcie mięśni przedniej i tylnej strony ciała. Mięśnie przednie są skłonne do przykurczy, zaś tylne mięśnie naszego ciała słabną. Na przykład wysunięta głowa do przodu, wysunięte barki to efekt dysbalansu mięśniowego wynikający z nieprawidłowego nawykowego trzymania. Konsekwencjami  będą kolejne zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, obręczy barkowej i klatki piersiowej. Pojawi się zaburzenie w ustawieniu wyprostnym stawów w odcinku szyjnym kręgosłupa, zmiana w ustawieniu łopatek. Kolejną niekorzystną zmianą będzie wadliwe ustawienie panewki stawu ramiennego. Pojawią się zaburzenia się w sposobie oddychania, oraz napięcie i asymetrie przepon. To pociągnie dalsze konsekwencje i kolejne problemy niezwiązane wydawałoby się z miejscem gdzie pojawił się dysbalans mięśniowy i zaburzone wzorce ruchowe. Ponieważ nasze ciało jest niepodzielną całością problemy, których nie spodziewamy się pojawią się w innych częściach naszego ciała. Następstwem w dalszej kolejności będą ucisk na naczynia krwionośne i struktury nerwowe który spowoduje zastoje przepływu krwi. Nacisk narządów klatki piersiowej spowoduje ucisk na żołądek, pogarszając jego funkcjonowanie. Takie zmiany w dziedzinie osteopatii określane są łańcuchem lezji. Zmiany mogą ciągnąć się do stóp i odwrotnie od stóp na przykład skręcona kostka wpłynie kolejno na zmiany aż do górnych warstw ciała.

Trening sensomotryczny jest to trening funkcjonalny wykorzystujący wiedzę i doświadczenie pochodzącą z metod fizjoterapeutycznych i technik powięziowo – osteopatycznych. Polega na stymulowaniu odruchowych mechanizmów kontroli ustawienia ciała. W Akademii Zdrowych Nawyków uzupełnia brakujące ogniwo treningowe w grafiku. Jest  świetną formą aktywności, która potrafi zdecydowanie poprawić samopoczucie, zniwelować ból wzmacniając słabe ogniwa, przywrócić i osiągnąć najlepszą sprawniość.

Trening sensomotoryczny można określić inaczej jako trening priopriocepcji, równoważny lub czucia głębokiego. Jego celem jest odtworzenie zniszczonych, receptorów lub przejęcie ich funkcji przez inne struktury. Uczy prawidłowej i szybkiej reakcji naszego ciała na nieprzewidziane bodźce. Jednym słowem usprawnia  reakcję ruchową i wytycza nowe lepsze bardziej precyzyjne wzorce ruchowe. Zalecany jest również jako doskonały trening dla osób po urazach i po operacjach. Daje duże poczucie kontroli ruchu i bezpieczeństwa. Trening ten stawia na czucie głębokie co oznacza umiejętność precyzyjnego określenia i ułożenie poszczególnych części ciała w przestrzeni najpierw z kontrolą wzroku, potem bez kontroli wzroku. Efektem takiego treningu jest przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych, umiejętność czucia ułożenia stawów. Uaktywnienie i wzmocnienie krótkich drobnych mięśni stabilizujących stawy, oraz wzmocnienie ich. Rezultaty są szybko widoczne i wyczuwalne. Dla ułatwienia tego procesu często wykonywane są ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach kinematycznych, dają poczucie pewności i stabilności, są bezpieczne dla stawów.

 

Zapraszamy w poniedziałki o godzinie 19.15 zajęcia prowadzi doświadczony fizjoterapeuta i osteopata Alicja. Serdecznie zachęcamy do zapisów na nowo tworzącą się grupę!